Udało się! Podczas zimowisk trzech drużyn naszego Szczepu: 4 ŁDH „Błyskawica”, 45 ŁDH i 48 ŁDH „Fera Aqua” znaleźliśmy śnieg! Potwierdzamy – zima w górach jest piękna, a my przeżyliśmy udane zimowiska :-)
Na początek relacji kilka słów o naszej bazie. Nocowaliśmy w Domu Zucha – czyli Ośrodku Obozowym Hufca ZHP Ziemi Rybnickiej im. hm. Stanisława Szymańskiego w Wapienicy koło Bielsko-Białej. I już po przyjeździe polubiliśmy to bardzo przyjazne miejsce i hm. Teresę Knurę, prowadzącą ośrodek.
Po zakwaterowaniu i szkoleniu oraz próbnej ewakuacji zaczęliśmy – a jakże – od zajęć metodycznych z Prawa Harcerskiego.
Wśród naszych uczestników byli zarówno „starsi” oraz „młodsi” harcerze starsi, więc podzieliliśmy się na dwie grupy. A tak w ogóle to utworzyliśmy cztery zastępy: „Węże rzeczne” (zastęp koedukacyjny), „Modna Lisa” (zastęp żeński), „Atomówki” (zastęp żeński) i „Czarodzieje z Hogwartu” (zastęp męski).
Każdy dzień rozpoczynaliśmy od gimnastyki, toalety porannej i pysznego posiłku. A po śniadaniu obowiązkowo był apel :-)
Co to by były za zimowiska bez wędrówek? Odwiedziliśmy starą Zaporę na Rzece Wapienica i poznaliśmy „Dolinę Luizy” czyli Dolinę Wapienicy.
W trakcie jednodniowej wyprawy w góry zdobyliśmy dwa szczyty: Szyndzielnię (1 028 m n.p.m.) i Klimczok (1 117 m n.p.m.). I właśnie tam uczestnicy zimowisk mieli najwięcej frajdy, bo wysoko w górach panowały prawdziwe warunki zimowe :-) W ruch poszły śnieżki, niektórzy przekonali się także jak jeździ się na … brzuchu (czyli „na pingwina”).
Dzień przed wyjściem w góry obowiązkowo przypomnieliśmy sobie samarytankę i zasady udzielania pierwszej pomocy.
A wieczorami, gdy akurat nie było innych zajęć – graliśmy w tenis stołowy.
A ponieważ motywem przewodnim naszego zimowiska były: teatr i film – na najważniejsze warsztaty udaliśmy się do Teatru Lalek Banialuka w Bielsko-Białej. Poznaliśmy tam zasady teatru cieni – czyli teatru lalkowego, w którym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki cieniowe (tzw. jawajki) i samych aktorów (tzw. cienie hiszpańskie). Każdy mógł wcielić się w wybraną postać i odegrać mini spektakl. Największą popularnością cieszył się spektakl „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”.
W Studio Form Rysunkowych, które działa nieprzerwanie od 1947 roku i gdzie powstał między innymi słynny „Reksio” (64 odcinki), „Bolek i Lolek” (182 odcinki), seriale „Porwanie Baltazara Gąbki” i „Wyprawa Baltazara Gąbki” oraz ostatnio „Gwiazda Kopernika” – dowiedzieliśmy się jak powstaje film rysunkowy. Obejrzeliśmy także dwie nowe produkcje.
Mieliśmy także spotkanie z producentem filmowym producentem Rafałem Sakowskim z Iris Media i warsztat poświęcony filmom dokumentalnym. Obejrzeliśmy przedpremierowo film pt: „Harda” w reżyserii Marcina Polara o eksploracji nowo odkrytej jaskini w Tatrach. Pan Rafał, którego studio odpowiadało za koordynację postprodukcyjną tego filmu, opowiedział nam jak ten film powstawał oraz na co zwracać uwagę kręcąc film dokumentalny.
I w końcu sami nakręciliśmy oraz zmontowaliśmy trzy pięciominutowe filmy, które oglądaliśmy w naszej mini sali kinowej czyli w harcówce :-)
Na koniec zimowiska odwiedziliśmy Edukacyjną Izbę Leśną w Nadleśnictwie Bielsko-Biała. Tu uczyliśmy się rozpoznawać tropy zwierząt, gatunki drzew, rodzaje liści oraz poznawaliśmy tajniki ekologii.
Wróciliśmy szczęśliwie autokarem do Łodzi w pełnym składzie (28 osób) i teraz nie możemy doczekać się … obozu letniego :)